Luis Franke'nin "Patagonya" fotoğraf sergisi 13-20 Mart 2020 tarihleri arasında Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu Sanat Galerisinde ziyarete açık olacaktır. Sergi açılışı 13 Mart 2020 saat 18:30'dadır. 

PATAGONYA

Luis Franke

 

Patagonya kelimesi sağduyusal olarak aklımıza sert iklim, garip ortamlar, özelleşmiş doğa ve kendine özgü yaşam kavramlarını beraberinde getirir.

 

Bu sergide sunulan bir dizi görüntüler, izleyiciyi çok tuhaf bir fiziksel ortamın içine sokmaya ve bu ortamla garip bir bütünleşme hissi vermeye çalışıyor.

 

Buradaki iklim, hem atıl hem de canlı, müthiş duyusal etkinin kalıplanmış biçimlerine sahiptir. Amerika'nın en güneyindeki bulunan bu karmaşık coğrafyada gökyüzü, rüzgar, buz, kayalar, killer, kum; sular, çiçekler, yaşam; yapılar, yüzler; her şeyi görmek mümkündür.

 

İlk orijinal yerleşimcilerinden günümüzün kırsal Patagonya dünyasının atlı çobanlarına kadar insan varlığı, yaptıkları işlerde, yaşam kesitlerinde ve tutum ve davranışlarında, onları barındıran topraklarla mükemmel bir bütünleşmenin kanıtını göstermektedir.

 

Sergi, Dünya'nın bu bölgesinin duyumlarda temsil ettiği uzak ve muhteşem manzarayı ölçeklendirmek ve duyumsamak için bir dizi görüntü sunmaktadır.

 

PATAGONIA

by

Luis Franke

 

Within the common sense, the word PATAGONIA contains concepts of harsh climate, strange environments, specialized nature and unique lives.

 

The images offered by the photographic sequences of this exhibition try to place the observer within a very peculiar physical environment and a strange sensation of integration with the surroundings.

 

The climate has molded forms, both inert and alive, of formidable sensory impact. Skies, winds, ice; rocks, clays, sand; waters, flowers, life; works, faces; everything is possible to find in such an elemental and complex universe of the extreme south of America.

 

The human presence, from its first original settlers to the gauchos of the rural Patagonian world of today, shows in their tasks, their profiles and their attitudes an evidence of perfect integration with the land that shelters them.

 

Here, then, is a set of images to measure and quantify the distant and magnificent spectacle that this region of the Earth represents in sensations.