BASAF Fotoğraf Müzesi Sergi Salonu “FIAP Sergi Salonu” unvanı sahibi.

Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu TFSF yönetiminin FIAP nezdinde girişimleri ile Balıkesir’de bulunan TFSF üyesi BASAF Balıkesir Fotoğraf Derneğinin bünyesindeki Fotoğraf Müzesi sergi salonu Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu FIAP’ın sergi salonu unvanını kullanmaya hak kazandı.

BASAF ve FIAP arasında imzalanan protokol ile sergi salonu artık Türk sanatçıların yanı sıra uluslararası fotoğraf sanatı çalışmalarına da hizmet verecek. Tüm dünyadan 199 ülkenin temsil edildiği FIAP’ın bu unvanı verdiği dünya genelinde sadece 30 civarında galeri bulunmakta. Türkiye’de Konya Sille Sanat Sarayı galerisi ve TFSF Genel Merkezinin Ankara’daki galerisi dışında TFSF’nin girişimleri ile BASAF Galerisi bu unvana sahip ülkemizin üçüncü galerisi olmuştur. Galerinin FIAP temsilciliğini BASAF üyesi Nedim Yalçın Kiremitçi yürütecektir. Galerinin bu unvanla resmi açılışı ve plaket asılma töreni TFSF ve FIAP Yönetim temsilcilerinin katılımı ile TFSF’nin  “Cumhuriyetimizin 100. yılı ve TFSF 20. yılı kutlama programları” çerçevesinde 2023 Şubat ayı içinde yapılacaktır.

TFSF yönetimi olarak BASAF dernek başkanı Osman Sipahi ve ekibini yürekten kutluyor ve başarılı çalışmalarının devamını diliyoruz. 

FIAP Sergi Salonu unvanını kullanacak olan müzenin kısa tarihçesi ise şöyle.

1878 yılında Tabiyi Devleti Aliyeden (Osmanlı Devleti) olma Simyadi oğlu Haralambo o zamandaki Halk sokağında bulunan bu binayı satın almıştır. Tamamı 329.79 m2 olan bu yerin binamızın arka kısmına isabet eden ve o zamanki adı Zemen sokak olan şimdiki adı Saman sokağa isabet eden kısmına Malik Haralambo tarafından mağaza inşaa edilmiştir. Nisan 1903 yılında Haralambo’ya ait olan bu yerin ve binamıza isabet eden 230.50 m2lik kısmı 2. Kolordu tarafından Hazene-i Celilei Maliye adına kaydedilerek 2. Kolordu Levazım dairesi olarak kullanılmaya bırakılmıştır. Arka kısmına isabet eden ve mağaza olarak kullanılan 99.25 m2 kısmı tapudan ayrılarak Avrethisarmubadillerinden Komiser muavini Mümin bey ile biraderleri Hüseyin Hüsnü Paşa ve Emin Mithat beyler ile hemşireleri Ayşe ve Gülşah hanımların memleketlerinden terk ettiği emlaktan ve tapu kıymetinden 250 TL.sı kıymetle satılmıştır. 

Eylül 1935 yılında iştirakçileri tüm hisselerini Komiser Mümin beye satış yapmışlardır. 10 Mart 1932 yılında Milli Savunma Bakanlığına hazine tarafından tahsis edilmiş ve bakanlık da binayı 2. Kolordu sarf mülk Ecza-i tıbbiye deposu olarak kullanmaya başlamış, 20 Ocak 1951 yılında tahsis kaldırılarak kullanım sona ermiştir. 20 Ocak 1951 yılında malik Hazine tarafından 2400 TL. bedel ile bugünkü maliki Balıkesir Özel İdare Müdürlüğü satın almıştır. 

25 Aralık 1933 tarihinde Sayın Ali Hikmet Paşa himayesinde kurulan Yoksulları Koruma ve Gözetme Cemiyeti 01.10.1950 tarihinden itibaren binayı talebe yurdu olarak kullanmaya başlamıştır. Dernek kayıtlarından elde ettiğimiz bilgiler doğrultusunda 1988 yılında binada büyük bir tadilat yaparak bu günlere gelmesini sağlamışlardır. Adı geçen dernek 1998 yılında binayı terk etmişlerdir. Sayın Vali Utku Acun beyin girişimleri ile bina Balıkesir İl Daimi Encümeninin 23.01.2002 tarih ve 71 sayılı kararı ile Balıkesir Sanat Fotoğrafçıları Derneğimize (BASAF) Fotoğraf Müzesi ve Gösteri Merkezi binası olarak kullanılmak üzere tahsis edilmiştir.