Aktif Yönetim Kurulu

YÖNETİM KURULU (15 MAYIS 2022 / .. NİSAN 2025) 

Dr. Sefa ULUKAN - Yönetim Kurulu Başkanı / FOTOĞRAFYA
Ali Rıza AKALIN - Yönetim Kurulu Başkan Yrd. / AFSAD
Cengiz Han GÜNESEN - Yönetim Kurulu Başkan Yrd. / KASK

Mehmet KILIÇOĞLU - Yönetim Kurulu Başkan Yrd. - Güneydoğu Bölge Sorumlusu / FOTONO 21
Seda ŞENGÖK - Yönetim Kurulu Genel Sekreteri / İFOD
Hikmet YILMAZ - Yönetim Kurulu Saymanı / BEYFOTODER
Celal GEZİCİ - Yönetim Kurulu Üyesi-İç Anadolu Bölge Sorumlusu / KONFAD
Koray M. ÜRKMEZ - Yönetim Kurulu Üyesi- Ege Bölge ve Yarışma Takip Birimi / MARFOD
Murat BERKYÜREK - Yönetim Kurulu Üyesi -Galeriler Sorumlusu / FSK
Serpil SAVAŞ - Yönetim Kurulu Üyesi / BUFSAD
Şevki SİLAN - Yönetim Kurulu Üyesi - Trakya ve İstanbul Bölge Sorumlusu / FOTOĞRAFMETRE
Abdullah SEZGİN - Yönetim Kurulu Üyesi -Eğitim Birim Sorumlusu / SAMFAD
Burak DURHASAN - Yönetim Kurulu Üyesi -Akdeniz Bölge Sorumlusu / ARKAPLAN
Burak KURT - Yönetim Kurulu Üyesi -Karadeniz Bölge Sorumlusu / OFSAD
Deniz AYDEMİR - Yönetim Kurulu Üyesi -Organizasyonlar Sorumlusu / MUFSAT
Duygu Nazire KAŞIKCI - Yönetim Kurulu Üyesi - Yarışma ve Temsilciler Sorumlusu / KASK
Erdoğan ÖĞRETMEN - Yönetim Kurulu Üyesi / FOTOFORUM
Fahri TUNÇ - Yönetim Kurulu Üyesi / AKFOD
Nimet GÖNENÇ ÇINAROĞLU - Yönetim Kurulu Üyesi - Sanal İletişim Birimi / UFAD
Onur DEMİRKAPI - Yönetim Kurulu Üyesi - AR-GE Sorumlusu / AYFOD
Ünal DABAK - Yönetim Kurulu Üyesi - Marmara Bölge Sorumlusu / SAGÜSAD
Ünal ÖZFUÇUCU - Yönetim Kurulu Üyesi-Kural İhlal Takip Birim Sorumlusu / BODFAD

DENETİM KURULU (15 MAYIS 2022 / .. NİSAN 2025)

İbrahim ELMAN - ZEYFOD
Turgay BİLGE - Hukuk Birimi / KAFSİD
Mehmet BOYACI / ANFAD

DENETİM KURULU YEDEK

Mehmet ÇEVİK / TEFSAD
Metin DİKEN / GİFSAD

...

DR. SEFA ULUKAN, EFIAP,ESFIAP  - Yönetim Kurulu Başkanı

1960 yılında Adana'da doğmuştur. Tıp Doktorudur. İlk fotoğraflarını 1973 yılında çekmiş, 1976 yılında da ilk sergilemesini ve ödülünü almıştır.

1978 yılından itibaren dernek kuruculuğu dahil fotoğraf örgütlenmesine yoğun emek harcamıştır. Ulukan federasyon öncesi dönemde Türkiye'deki fotoğraf derneklerinin oluşturduğu çalışma kurulunun (FDÇK) Genel Sekreterliğini yapmıştır.

1998 yılında FOTOGRAFYA adı altında kendi atölyesini açmış ve 2001'de sanat derneği haline getirmiştir. 2005-2007 yılları arasında TFSF Yönetim Kurulunda Yurtdışı İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcılığı görevini üstlenmiştir. Halen FOTOGRAFYA (Fotoğraf ve Sinema Sanatı Derneği)’nin üyesidir.

2017 -2019 TFSF Yönetim Kurulunda Başkan Yardımcısı, 2019-2022 ve 2022-2025 dönemlerinde TFSF Yönetim Kurulunda Başkan olarak görev almıştır. 

İki dönem TOBB Kreatif Endüstriler Meclis üyeliği görevini ve Uluslararası fotoğraf yapılanmaları olan GPU ve PSA’nın Türkiye temsilciliğini de yürüten Ulukan’a 2023 yılında FIAP tarafından fotoğraf sanatına ülkesi ve uluslararası katkılarından dolayı ESFIAP unvanı verilmiş ve FIAP’ın Göç konulu projesinin yürütücülüğüne getirilmiştir.2024 yılında FIAP tarafından kurulan Uluslararası Medikal Fotoğrafçılar Klubü IMPC’nin kurucu dünya başkanlığına getirilmiş ve çeşitli ülkelerde örgütlenme çalışmalarını yürütmektedir.

...

ALİ RIZA AKALIN - Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

1946 yılında Ankara’da doğmuştur. Lise mezunudur. Fotoğrafa 1977 yılında başlamıştır. 

1978 yılından bu yana AFSAD üyesidir. AFSAD’ın yönetiminde yer almış ve yönetim Kurulu başkanlığını yapmıştır. Fotoğrafları İsviçre “Photoamateure” (4/85) ve Belçika “Objektif” (79/88) dergilerinde yayınlanmıştır. Türkiye’de Fotoğraf (AFSAD), Günümüz Türk Fotoğrafı, Türkiye 92, Ada Kentliyim, Türk Fotoğrafında Çıplak, 60 Sonrası Türk Fotoğrafı, Cumhuriyet, Sunu, Fotoğrafımızda Bugün, Enerjik Bakış, Kontrast, TR’de Marka, GAP Belgeseli, Ustalarla Söyleşi, Fotoğraf Dergisi, Ustalarımızdan isimli dergi ve kataloglarında biyografisi, fotoğrafları ve söyleşileri yayınlanmıştır. “Yığılmalar”, “Cam Gözler”, “10 x 15”ler, “Doğada Gezintiler”, “Resimsel”, “Yalın Haller” başlıklı kişisel sergileri olup, Amerika, Almanya ve Avusturya’da açılan karma sergilerde de yer almıştır. Devlet 7. Fotoğraf yarışmasının Başarı Ödülü de dahil olmak üzere; Barış, Doğa, Kent ve İnsan, Arabesk, Sağlık gibi konulu yarışmalardan ödül kazanmıştır. ART, ATA TV, KANAL-B, BENGÜ TV ve İZ TV’de, fotoğraf yaşantısına, fotoğraflarına ve görüşlerine yer verilen programlar yapılmıştır. 1999 yılından başlayan son dönem fotoğraflarını; resim sanatının akım ve oluşturma biçimlerini temel aldığı,  resim-fotoğraf etkileşimlerini, ortak değerlerini ya da aykırılıklarını, irdelemek ve fotoğrafın 3. boyut duygusunu güçlendirmek amacına yönelik olarak, “Vazelin Sıvama”, “Aynalı Yansıma” , “Kuru Kazıma”  ve  “İri Gren “ teknikleri  ile üretmektedir.  “Resimsel” ve “Fotokolaj” isimli albümlerini yayınlamıştır. Ayrıca “Işık Ülkesi Fethiye” ve “Kareler” isimli 2 albümü daha vardır. Halen kurs ve atölye eğitmenliği yapmakta, sergi eleştirisi ve fotoğraf yazıları yazmaktadır. Zafer, Pusula, Çağ isimli bölgesel  ile Evrensel ve Aydınlık gibi ulusal gazetelerde, etkinlikleri, yorumları, söyleşileri yayınlanmıştır.

 “Turkey, faces  and places” 1981 (Amerika), “Turkei ich liebe dich” 1989 (Almanya), “Türkische Fotokurst” 1991 (Avusturya), “Der weld Fraun” 2010 (Almanya) ,”Healt and Art”2012 ( Almanya) sergilerinde  yer almıştır. BASAF’ın öncülüğünde, Balıkesir’de kurulan Fotoğraf Müzesi’nin yapımı aşamasında, Ankara Temsilcisi olmuştur.          

Mayıs 2017 – Nisan 2019 tarihleri arasında, Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu ( TFSF ) başkan yardımcılığı görevini yapmıştır. Bunun dışında sanat fotoğrafı derneklerinin örgütlenmesi çabaları ve 2000 yılından bu yana  farklı tekniklerle alternatif  fotoğraflar üretiyor olması nedeni ile ; Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) nun “2021 yılı Hizmet Ödülü” ne değer bulunmuştur.. Mayıs 2022  -  Mayıs 2025 dönemi için, Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu ( TFSF ) başkan yardımcılığı görevine seçilmiştir.

...

CENGİZ HAN GÜNESEN - Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

1965 yılında Edirne’de doğmuştur. Eğitimcidir. Trakya Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi mezunudur. MEB bünyesinde çalışmaktadır.

Birçok söyleşi ve fotoğraf gösterileri yapmıştır. Karma sergilere katılmıştır. Çeşitli fotoğraf yarışmalarında jüri üyeliği yapmıştır. KASK bünyesinde ve çeşitli kurumlarda fotoğraf eğitmenliği yapmaktadır. KASK üyesidir.

KASK (Kocaeli Fotoğraf Sanatı Derneği) yönetim kurullarında görev almıştır. 2008 -2013 yılları arasında KASK Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmıştır.

1999 yılından bu yana TFDB/TFSF delegesidir. 2015-2017 TFSF Yedek YK Üyesi ve 2017-2019 döneminde muhasip üye olarak yönetimde yer almıştır.

...

SEDA ŞENGÖK - Yönetim Kurulu Genel Sekreteri

1977 yılında İzmir’de doğmuştur. İlk orta ve lise öğrenimini aynı şehirde tamamlamıştır. Anadolu Üniversitesi İktisat Bölümü,  ardından 2002 yılında Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü’nden mezun olmuştur. Anadolu Üniversitesi, Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü’nde Önlisans eğitimi almaktadır. 21 yıldır Gıda sektöründe ve Dış Ticaret alanında çalışmaktadır. Uluslararası bir şirketin Türkiye temsilcisidir ve aynı şirkette İhracat Müdürü olarak görev yapmaktadır.

2002 yılında Obje Sanat Merkezinden özel ders alarak başladığı resim çalışmalarına Ressam Mihriban Yurtman Şerefoğlu ile devam etmektedir. Çeşitli kişisel resim sergileri yanında karma resim ve fotoğraf sergi deneyimleri olmuş; proje deneyimlerini okul kitapları için yaptığı resim çalışmaları ile farklı bir boyuta taşımıştır. 2008 yılında İFOD İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği’nden aldığı eğitimler ile fotoğraf konusundaki deneyimini arttırarak hem resim hem de fotoğrafın yaşamında kapladığı büyük yerin çalışmalarında izlenmesini sağlamıştır.

2010 yılında İFOD İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği üyesi olduktan sonra 2011 yılında İFOD Yönetim Kurulu üyeliğine seçilmiştir. Yazmanlık ve ardından Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini üstlenmiştir. 2019 Yılı Ocak ayından itibaren İFOD Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevine devam etmektedir. TFSF Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu delegesidir. 

2011 ve 2013 yıllarında İFOD ve DEU GSF Fotoğraf Bölümü iş birliğiyle düzenlenen “Uluslararası İzmir Fotoğraf Günleri”nin organizasyon Komitesinde Komite Başkan Yardımcılığı görevini yerine getirmiştir. 

Işıkla Boyama, Yaratıcı Fotoğraf, Hava Fotoğrafçılığı ve Soyut Fotoğraf atölyelerinde çalışmıştır. Yerli ve yabancı birçok fotoğraf sanatçısından eğitim almıştır. Ulusal ve Uluslararası fotoğraf yarışmalarında jüri üyeliği yapmaktadır. Fotoğraf çalışmalarını kurgu fotoğraf, dijital manipülasyon, soyut fotoğraf, yaratıcı fotoğraf ve ışıkla boyama üzerine sürdürmektedir.

...

HİKMET YILMAZ – Yönetim Kurulu Saymanı

1972 Yılında Sivas’ ta doğmuştur. Muhasebecidir. Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olmuştur. 1983 yılından beri fotoğraf çekmektedir. 

2012 yılında kurulan Beylikdüzü Fotoğraf Derneğinin 8 Kurucu üyesinden biridir. Temel Fotoğraf Eğitimleri, Model Çekimleri workshopları, Ürün Fotoğrafçılığı workshopları, Photoshop Eğitimleri düzenlemekte ve eğitmenlik yapmaktadır.

...

CELAL GEZİCİ

1972 yılında Batman’da doğmuştur. Görsel Sanatlar Öğretmenidir. 1987 yılında akrabalarının stüdyosunda fotoğrafçılığa başlamıştır.

Resmi ve özel kurumlarda fotoğraf dersleri vermiş, birçok atölye kurmuştur. Katıldığı yarışma ve karma sergileri haricinde 13 kişisel fotoğraf sergisi açmıştır. 4 adet fotoğraf albümü farklı kurumlarca yayınlanmıştır.

Fotoğraf çalışmalarına devam etmekte, KONFAD’da eğitmen olarak görev almaktadır.

...

M. KORAY ÜRKMEZ

1974 İzmir doğumlu ve aslen Marmaris' lidir. 2008 yılında fotoğrafa başlamıştır. Aynı yıl MARFOD’a üye olmuştur. 2011 yılında MARFOD Yönetim Kurulu üyesi olmuştur. İlk olarak MARFOD Başkan Yardımcılığına daha sonra da Yönetim Kurulu başkanlığına seçilmiştir. 2011 yılından beri MARFOD Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine devam etmektedir. 

2013 yılında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği kapsamında gençlere, gönüllü olarak fotoğraf dersleri vermeye başlamıştır. 2015 yılından itibaren MARFOD’ da temel fotoğraf semineri vermeye başlamış ve Eğitim biriminin başına geçmiştir. 2016 yılından itibaren Marmaris Kent Konseyi Yürütme Kurulunda görev almaktadır. 

2013-2015 yılları arasında TFSF yönetiminde yedek üye olarak, 2017-2019 TFSF Yönetim Kurulunda ve 2019-2022 dönem yönetim kurulunda ise asıl yönetim kurulu üyesi olarak görev almıştır.

...

MEHMET KILIÇOĞLU - Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

1973 yılında Diyarbakır Dicle’de doğmuştur.  Dicle Üniversitesi Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi Sınıf öğretmenliği bölümünden 1994 yılında, Anadolu Üniversitesi Açık öğretim Fakültesi / Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünden 2013 yılında mezun olmuştur. Halen Diyarbakır’da bir devlet okulunda müdür yardımcılığı görevini sürdürmektedir.

2013 yılında Diyarbakır Fotono21 fotoğraf topluluğunu 2016 yılında ise Fotono21 fotoğraf derneğini kurmuştur. 9 yıllık bu süre içinde halk eğitim merkezlerinde 2500 saat temel fotoğraf eğitimi ile Belgesel fotoğrafçılık üzerine ileri düzey fotoğraf eğitimleri vermiştir.  

40'ı aşkın karma sergiye katılmış, 4 tane kişisel sergi açmıştır.  

Fotono21 Fotoğraf Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığını sürdürmekte olup Aydın Fotoğraf Sanatı Derneği ve Sille Sanat Sarayı üyesidir.

...

MURAT BERKYÜREK

1965 yılında Kırıkkale/Keskin’de doğdu. Atatürk Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü’nden mezun oldu.

2012-2017 yılları arasında Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği (AFSAD) fotoğraf seminerleri ve atölye çalışmalarına katıldı, atölye asistanlığı yaptı. 

2017 yılında Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) tarafından sergi ve kitap haline getirilen “Göçmenlik” projesinde, 

2017 yılında “Hal Halleri”, 2018 yılında Kutludüğün’de “Atlı Düğün” isimli kişisel çalışmaları, 2018 yılında “Hakk’a Vuslat” isimli grup sergi çalışmaları ile uluslararası Bursa foto festival de konuk fotoğrafçı olarak yer aldı. 

2017-2019 yılları arasında Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği (AFSAD) yönetim kurulunda yer aldı. 

2018 yılında “Vietnam Üçlüsü” isimli kişisel fotoğraf sergisini TESK Sanat Galerisi, Turkcell Plaza ve Konya’da sergiledi. 

2019 yılında Ankara Diş Hekimleri Odası’nda, 2020 Gençlik ve Spor Bakanlığında, 2021 yılında Hak-İş Sendikasında temel fotoğraf eğitimleri verdi.

2017 yılından itibaren Etimesgut Belediyesi etiSEM kurs merkezleri, 2020 etiUZEM uzaktan, 2021 Fotoğraf Sanatı Kurumu Derneği (FSK), 2022 Kapadokya Fotoğraf ve Sinema Sanatı Derneği (KAFSİD) temel fotoğraf, portre ve sokak fotoğrafçılığı atölye eğitimlerine, eğitmen olarak devam etmektedir. 

2019-2022 yılları arası Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) yönetim kurulu üyeliği yanı sıra İç Anadolu bölgesi, sanat ve sanal galeri sorumluluğu görevinde bulundu. 

2022-2025 yılları TFSF Yönetim Kuruluna tekrar seçilerek Galeriler sorumlusu olarak görev yapmaktadır.

2022 Fotoğraf Sanatı Kurumu Derneği (FSK) Yönetim Kurulu üyesi ve eğitim birimi sorumlusu görevine devam etmektedir.

Küratör’lük, Eğitim Koçluğu ve Fotoğraf Usta Öğreticilik eğitimleri ve belgeleri bulunmaktadır.

Fotoğrafları birçok ulusal ve uluslararası yarışma ve organizasyonlarda sergilendi ve ödüller aldı. Birçok dernek ve kurumda fotoğraf gösterileri yaptı, söyleşi konuğu oldu. Ulusal fotoğraf yarışmalarında jüri olarak görev aldı.

2022 yılında Uluslararası Fotoğraf Federasyonu (FİAP), AFIAP unvanını, aldı.

Fotoğraf Sanatı Kurumu Derneği (FSK) ve Diyarbakır Fotono21 Fotoğraf Derneği, Kapadokya Fotoğraf ve Sinema Sanatı Derneği (KAFSİD) üyesidir.

...

SERPİL SAVAŞ

1975 yılında Artvin Ardanuç’de doğmuştur. Kocaeli Üniversitesi İşletme Bölümü ve Bahçeşehir Üniversitesi İşletme MBA mezunu olup Serbest Muhasebeci Mali Müşavirdir. 

Anadolu Üniversitesi Fotoğraf ve Kameramanlık Bölümünde ve Bursa Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı Türk Halk Müziği Bölümünde eğitim almıştır. Tekstil sektöründe faaliyet gösteren bir holdingte Bursa Bölge Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Ayrıca Bursa Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. 2016 yılından bu yana BUFSAD Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevini sürdürmektedir.  BursaFotoFest Yürütme Kurullarında 2011 yılından itibaren aktif görevlerde bulunmuştur. Bursafotofest’te kişisel fotoğraf sergisi açmış, sosyal sorumluluk amaçlı karma sergilerde yer almıştır.  

Pek çok fotoğraf etkinliğinde jüri görevi üstlenmiştir.  Sanat toplum içindir anlayışını benimsemiş; insan hikayelerine, doğanın önemine, tıkanan kentlere, toplumsal sorunlara duyarlılık göstermeye çalışmıştır. Daha adil bir dünyaya yönelik olarak sanat aracılığıyla hayata katkı yapmaya uğraşmaktadır.

...

ŞEVKİ SİLAN

1963 yılında İstanbul’da doğmuştur. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

1983 yılından bu yana finans sektöründe çalışmaktadır.

Fotoğrafmetre Derneği kurucu üyesi olup; şu an derneğin Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı sürdürmektedir.    

Doğa ile iç içe olmaktan çok büyük keyif almakta olup; doğa, tarih, manzara, belgesel ve yaşam fotoğrafı çekmek ilgi alanlarına girmektedir.

Yurtiçinde çok sayıda karma fotoğraf sergisinde yer almıştır. Birçok yurtiçi ve yurtdışı fotoğraf yarışmalarında da ödülleri mevcuttur. 

Fotoğrafın, insanın bakış açısını ve yaşam tarzını fazlasıyla değiştirdiğine inanmaktadır.

...

ABDULLAH SEZGİN

1957 yılında Trabzon’da doğmuştur. Elektrik Mühendisidir. KTÜ ve OMÜ’deki 35 yılı aşkın akademik çalışma yaşamından 2014 yılında emekli olmuştur.

1987-1993 yılları arasında, halen üyesi olduğu (Trabzon) FOTOFORUM’da ve 2002 yılından beri de kurucularından biri olduğu SAMFAD' da gerçekleştirilen birçok fotoğraf etkinliğine katılmıştır.

2013-2015 ve 2017 – 2019 yılları arasında TFSF Yönetim Kurulu'nda görev almıştır.

...

BURAK DURHASAN

1969 yılında Adana’da doğmuştur. İlk, Orta ve Lise eğitimini Adana'da tamamladıktan sonra, 1986 yılında Üniversite eğitimi için gittiği İstanbul'da ilk defa fotoğraf ile tanışmış ve ilk kamerasına o dönemde sahip olmuştur.

1988 yılında Çukurova Üniversitesi’ne Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümüne kayıt olmuştur. Aynı yıl AFAD Kurucu Başkanı olan Sina COŞKUN ile tanışarak fotoğraf eğitimi almaya başlamıştır. O günden bugüne Çukurova Üniversitesi’nde değişik fakültelerde ve bölümlerde fotoğraf dersleri vermeye devam etmektedir.

1998 yılında photoshop ile ilgilenmeye başlamıştır. Fotoğraf ile bilgisayarda uğraşmaktan, fotoğrafı çekmek kadar zevk almaktadır. 

2004 yılından beri AFAD üyesidir. 2016 yılında kurulan Arka Plan Fotoğraf derneğinin kurucu başkan yardımcısı olarak 3 yıl görev almıştır.

Evli ve üç kız babasıdır.

...

 

BURAK KURT

1985 yılında Ankara’da doğmuştur. Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliğinden mezun olduktan sonra Erzurum ve Sakarya’da görev yaptıktan sonra Ordu’ya yerleşmiştir. 7 yıldır Ordu’da yaşamaktadır.

Aktif olarak bisiklet, kamp ve fotoğrafla ilgilenmektedir. Birçok proje ve eğitimde yer almıştır. Atlas vb. gezi ve doğa dergilerinde Ordu’yu temsil eden fotoğraflar ve rotalar ile yer almıştır.

2012 yılından beri Ordu Fotoğraf Sanatçıları Derneği aracılığı ile 30’a yakın görsel sanatlar sergisinin Ordu’da açılmasında görev almıştır. Yine OFSAD aracılığı ile Türkiye, Avrupa ve Amerika’da fotoğraf sergilerinde yer almıştır.

OFSAD bünyesinde eğitimler vermekte ve 2017’den itibaren de yönetim kurulu başkanlığını yürütmektedir.

Evli ve 1 çocuk babasıdır.

...

DENİZ AYDEMİR

1975 yılında Erzincan’da doğmuştur. Muğla Üniversitesi Bilgisayar Önlisans mezunudur. AÖF’nde İşletme lisansı yapmıştır. Anadolu Üniversitesi, Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü’nde Önlisans eğitimini tamamlamıştır. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde Sosyoloji Anabilim dalında halen Yükseklisans yapmaktadır.

2009 yılında Muğla Fotoğraf Topluluğu’nun kuruculuğunu ve 2010 yılında Muğla Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği’nin (MUFSAT) Kurucu Başkanlığını yapmıştır. 2012 yılında Muğla Uluslararası Fotoğraf Günleri ve Fotomaratonu’nu organize etmiştir. 2012’den beri MUFSAT Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürmektedir.

MUFSAT’ta Temel ve İleri Düzey fotoğraf eğitimlerini ve Photoshop uygulama eğitimlerini vermektedir. Ulusal ve Uluslararası birçok yarışmada ödül ve sergilemeler almış. Yine pek çok yarışmada Jüri üyeliği yapmıştır.

2017- 2019 döneminde TFSF YK üyeliği yapmıştır.

...

DUYGU NAZİRE KAŞIKCI

1983 yılında Balıkesir’de doğmuştur. Aslen Aydınlıdır.  Gazi Üniversitesi, ODTÜ ve Anadolu Üniversitesi mezunudur. Kocaeli Üniversitesinde Doktor Öğretim Üyesi olarak çalışmaktadır.

2008 yılında FSK’da aldığı temel fotoğraf seminerinin ardından çeşitli atölye ve seminerlere katılmıştır. 2008-2016 yılları arasında FSK’nın web sorumluluğunu üstlenmiştir, 2009-2013 yıllarında FSK YK Genel Sekreteri olarak, 2013-2015 yıllarında FSK YK Başkanlığı ve 2015-2017 yılları arasında FSK Denetleme Kurulu Üyesi olarak dernek çalışmalarında aktif olarak yer almıştır. 

Temel Fotoğraf Bilgisi, Makro Fotoğraf ve Fotoğraf Gösterisi Hazırlama gibi seminer ve atölyelerde eğitmen olarak görev almıştır. TFSF tarafından yürütülen Temel Fotoğraf Bilgisi kitabının bölüm yazarlığını yapmıştır. FSK ve KASK üyesidir.

2017 -2019 Döneminde TFSF YK üyeliği ve Genel Sekreterlik görevini üstlenmiştir.

...

ERDOĞAN ÖĞRETMEN

1960 yılında Trabzon’da doğmuştur. İşletme dalında Yüksek Lisans Eğitimini tamamladıktan sonra, okumanın yaşı yoktur diyerek, Anadolu Üniversitesi AÖF Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü bitirmiştir. 

2000 yılında aktif olarak fotoğrafçılık ile ilgilenmeye başlamıştır. 2015 yılından beri FOTOFORUM (Trabzon Fotoğraf Sanatı) Derneği üyesi olup, 2022 Ocak ayından bu yana derneğin yönetim kurulu başkanlığını yürütmektedir.

Dernek faaliyetleri kapsamında yurtiçi ve yurtdışında çeşitli karma sergilere katılmıştır.

Yine dernek faaliyetleri kapsamında fotoğraf eğitimlerinde eğitimci olarak görev yapmaya devam etmektedir. Trabzon ve ilçelerinde, ortaokul ve liselerde doğa bilincini aşılamak adına kelebek fotoğraflarından oluşan sunum ve söyleşiler yapmaktadır.

Ayrıca Trabzon’da yıllarca, Müzik Halk Oyunları ve Türk Sanat Müziği Derneklerinde yöneticilik yapmış ve çok sayıda konserin organizasyonunda yer almıştır.

2013 yılından beri ülkemizin çeşitli bölgelerinde kelebek gözlemi ve kelebek fotoğrafçılığı yapmaktadır.

TFSF Temsilcisidir. 

Evli ve iki çocuk babasıdır.

...

FAHRİ  TUNÇ

1975 yılında Aksaray’da doğmuştur. İlk, orta ve lise tahsilini Aksaray’da tamamlamıştır. Üniversite eğitimini Rusya’da tamamlamıştır. Halen sağlık sektöründe çalışmaktadır. Rusça ve İngilizce bilmektedir.

Fotoğraf tutkusu 1995 yılında askerlikte başlamıştır. Yaban hayat ve kuş fotoğraflarına büyük ilgi duymaktadır. Halen (AKFOD) Aksaray Fotoğraf Sanatı Derneğinin Başkanlığını yapmaktadır.

Evli ve 1 çocuk babasıdır.

...

NİMET GÖNENÇ ÇINAROĞLU

1985 yılında Kayseri’de doğmuştur. İlk orta ve lise eğitimini Kayseri’de tamamlamıştır. İşletme üzerine yüksek lisans yapmıştır. Mali Müşavir olarak YMM ofisinde çalışmaktadır.

Fotoğrafa 2012 yılında başlamıştır. UFAD üyesidir.

...

ONUR DEMİRKAPI

1982 yılında doğmuştur. 1999 Aydın Lisesi mezuniyeti sonrası  Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği bölümünü bitirmiştir. Anadolu Üniversitesi’nde Fotoğrafçılık ve Kameramanlık ve Yönetim Bilişim Sistemleri bölümlerinde öğrenimine devam etmektedir.

MEB’de Bilişim Teknolojileri Öğretmenliği ve Eğitici Bilgisayar Formatör Öğretmeni olarak çalışmaktadır.

2013 yılından bu yana Aydın Fotoğraf Sanatı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Ayrıca Bilişim İnnovasyon Girişimcilik Eğitim Derneği Kurucu Üyesidir.

...

ÜNAL DABAK

17/11/1961 İzmir doğumludur. İlk, orta ve lise eğitimimi Adapazarı’nda tamamlamıştır. 25 yıl görev yaptığı TSK’dan  2007 yılında yarbay rütbesinden kendi isteği ile ayrılmıştır . O tarihten itibaren ticaret ile uğraşmaktadır. 

Emekli olduktan sonra Adapazarı’nda faaliyet gösteren  bir yerel trekking derneğinin doğa yürüyüşlerine katılmıştır. Daha sonra da aynı derneğin başkanlığını yapmıştır. Bu  faaliyetler sırasında  yolu SAGÜSAD ile kesişmiş ve zaman zaman SAGÜSAD’ın faaliyetlerine katılmaya başlamıştır. 2012 yılında SAGÜSAD’a  üye olmuştur. 

Derneğin son 5 yılında da derneğin yönetim kurulu başkanlığını üstlenmiştir.

...

ÜNAL ÖZFUÇUCU

1960 yılında Bursa/Mustafakemalpaşa’da doğmuştur. Uludağ Üniversitesi İİBF Kamu Yönetimi ve Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü mezunudur.

Bursa Fotoğraf Sanatı Derneği BUFSAD’ın kuruluşunda yer almıştır. 1987-1990 yıllarında Yönetim Kurulu üyeliği yapmıştır. BUFSAD Onur Üyesidir.

2013-2018 yılları arasında BODFAD Bodrum Fotoğraf Sanatı Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlenmiştir. BODFAD Eğitim Biriminde görev almaktadır.

...

İBRAHİM  ELMAN

1951 yılında Edremit’te doğmuştur. Evli ve 1 çocuk babasıdır. Birçok vakıf ve derneğin kurucu başkanlığını yapmıştır. Belediye Meclis üyeliği görevlerini üstlenmiş, Ticaret Odası’nda Yönetim Kurulu üyeliği ve Meclis başkanlığı yapmıştır.

Fotoğrafı İkinci evliliği olarak görmektedir.  Zeyfod’un kurucularından ve başkanlarındandır.

TFSF Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu kurucu üyelerindendir ve 2 dönem TFSF Denetleme Kurulu’nda başkanlık görevini üstlenmiştir.

FSK, ZEYFOD, BASAF, BEAFSAD ve Ahlat fotoğraf derneklerinde üyeliği bulunmaktadır.

...

M. TURGAY BİLGE

1970 yılında Konya’da doğmuştur. Konya Anadolu Lisesi’ni 1988’de, Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni 1992’de bitirmiştir. S.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Hukuku ABD Uluslararası Hukuk Yüksek Lisans Programından 1997 yılında mezun olmuştur. Halen özel hukuk alanında doktora öğrenimi sürmektedir.

1993’ten bu yana serbest avukatlık yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk arabulucusudur.

Konya Barosu’nda, Türkiye Barolar Birliği’nde yönetim kurulu üyeliği, Adalet Bakanlığı’nda kurul üyeliği ve kamu kurum ve sivil toplum kuruluşlarında yöneticilik görevlerinde bulunmuştur. Aynı zamanda Medipol Üniversitesi ve Maltepe Üniversitesi'nde hukuk alanında eğitmenlik faaliyetlerini sürdürmektedir. 

Fotoğraf sanatına ilgisi ortaöğrenimi sırasında başlamış ve okul fotoğrafçılığından elde ettiği küçük kazancıyla 1984’te ilk profesyonel fotoğraf makinesini almıştır. Fotoğraf uğraşısı sırasında edindiği dostlarıyla birlikte 1996 yılında Konya Fotoğraf Amatörleri Derneği’nin kurucu ve ilk üyelerinden olmuştur. Daha sonra KONFAD’ da sekreterlik, yönetim kurulu üyeliği ve başkanlık görevlerini üstlenmiştir.

Fotoğraf sanatı derneklerinin ilk ulusal örgütlenmesi olan, Türkiye Fotoğraf Dernekleri Birliği’nde çalışmalarda bulunmuştur.

2003 yılında Türkiye’nin ilk sanat federasyonu olan Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu’nun kurucuları arasında yer almıştır.

M. Turgay Bilge, Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) kurucu genel sekreterliğinden sonra başkan yardımcılığı ve uluslararası ilişkiler sorumluluğunu üstlenmiştir. 2011 - 2013 yılları arasında Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu başkanlığını yürütmüş ve son olarak 2015 yılında başkan yardımcılığı ile görevini noktalamıştır.

Bu görevleri kapsamında, TFSF’nin de üye olduğu Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu (FIAP)’nun 2006 yılında Çin’de gerçekleşen 28. Kongresi’nde , 2008 yılında Slovakya’da yapılan 29., 2010 yılında Vietnam’da 30., 2012 yılında Singapur’da yapılan FIAP Kongrelerinde ülkemizi temsilen bulunmuştur. 2014 yılında Türkiye’de TFSF ev sahipliğinde gerçekleştirilen 32. FIAP Kongresi’nin hem ev sahipliğinin alınması hem de yürütülmesi aşamalarında etkin rol oynamıştır.

Fotoğraf sanatında telif, özel hayatın korunması ve fotoğrafçının hakları gibi konuları düzenleyen “Fotoğraf ve Haklarımız” adlı TFSF yayını çerçevesinde bir çok dernek, üniversite ve etkinlikte düzenlenen söyleşilere konuşmacı olarak katılmaktadır.

Fotoğrafı bir yaşam biçimi ve yaşamdaki sanatı görme yeteneği olarak gören Bilge, fotoğrafa örgütlenme yanında yeterince zaman ayıramamaktan yakınmakla birlikte, çeşitli ulusal fotoğraf yarışmaları, sergi, gösteri, seminerlerde düzenleyicilik ve jüri üyeliği yapmaktadır.

Teknoloji ve briç meraklısı olması yanında, felsefe ve hukuk alanında yayımlanmış çevirileri de bulunmaktadır. 

...

MEHMET BOYACI

1965 Antalya doğumludur, Antalya’nın tanınmış ailelerinden Boyacılar’ dandır. Babası Hakkı Boyacı, Annesi Mihrace Boyacı, Kardeşi Nazlı Kedeoğlu’dur. Sevilay Boyacı ile evlidir ve 3 çocuk babasıdır. 

Antalya Barbaros İlkokulundan sonra Antalya Faruk Tugayoğlu Ortaokulundan mezun olmuştur. Antalya Endüstri Meslek Lisesi Metal İşleri Bölümü, Anadolu Üniversitesi İktisat Bölümü, Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü, Anadolu Üniversitesi Marka ve İletişim Bölümü, Anadolu Üniversitesi Sosyal Medya Yöneticiliği Bölümlerinden mezun olmuştur. 

Artı Grafik Reklamcılık Matbaacılık Turizm İnşaat ve Nakliyat Ticaret Ltd, Şti. ni kurmuş ve, Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmüştür. Uzun yıllar Uluslararası Nakliyecilik konusunda da çalışmıştır.

Atlas Etüd Eğitim Merkezini kurmuştur. Türkiye İzcilik Federasyonu’nda Oymakbaşı izci lideridir. Ata Doğa İzcilik Gençlik ve Spor Kulübü Derneği’ni kurmuştur ve uzun yıllar yöneticiliğini yapmıştır. Antalya Matbaa Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Üyesidir. 

Antalya Dostları Platformunun oluşumundan bugüne içinde var olmuş, maddi manevi destekçisi olarak yöneticiliğini üstlenmiştir.

2019 yılı Ocak ayından itibaren Antalya Dostları Gençlik ve Spor Kulübü Derneği’nin kurucu başkanı olarak görevini sürdürmektedir. Halen Reklamcılık, Matbaacılık, Medya Hizmetleri sektöründe grafik tasarım alanında faal çalışmalarına devam etmektedir.

Antalya Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini uzun yıllardır devam ettirmektedir. 

Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu Yarışmalar Temsilciliği görevine devam etmektedirTürkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu’nda Denetleme Kurulu yedek üyeliği görevini üstlenmiştir.

...

MEHMET ÇEVİK

1950 yılında Tekirdağ’ın  Ferhadanlı Köyünde doğmuştur. Kepirtepe İlk Öğretmen okulunda başladığı eğitimini İstanbul İlk Öğretmen Okulu ve İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü Resim Bölümünde tamamlamıştır. 

1973 yılında Elazığ KARAKOÇAN Lisesi’nde Resim Öğretmeni olarak göreve başlamıştır. Tekirdağ Malkara lisesi, Tekirdağ Anadolu Lisesi ve Tuğlacılar Lisesi’nde 25 yıl Resim Öğretmeni olarak çalıştıktan sonra 1998 de emekli olmuştur. 

Tekirdağ’ın belgesel fotoğraflarını çekmek kendisi için bir görev olmuştur. “Geçmişten Günümüze Tekirdağ Fotoğrafları” ve “Kepirtepe Köy Enstitüsü” 100 YÜZ adlı Fotoğraf çalışmalarından oluşan kitapları vardır. 1982’den bu yana yurt içi ve yurt dışında kişisel ve karma fotoğraf sergileri olmuştur. Yurt dışı ve yurt içindeki birçok fotoğraf yarışmasında çeşitli ödüller almıştır.  

EFIAP/g  PPSA  ve COS PALTINUM  ünvanlarına sahiptir. Tekirdağ’da yaşamakta ve Tekirdağ Fotoğraf Sanatı Derneği’nin Yönetim Kurulu Başkanlığını  yürütmektedir.

Evli ve 2 çocuk sahibidir.

...

METİN DİKEN  

Ankara’da doğmuştur. Ankara İktisadi Ticari İlimler Akademisinden mezun olmuştur. 

Fotoğraf tutkusu 1980 li yılların sonlarında başlamış olup uzun yıllar doğa ve insan temalı fotoğraf çalışmaları yapmıştır. Nikon F5 fotoğraf makinası ile bu tutkusu daha da artmıştır. 

Karma fotoğraf sergilerine ve saydam günlerine katılmıştır. Yurtiçinde çeşitli yarışmalarda jüri üyeliği yapmış yine yurt içi ve yurt dışı fotoğraf yarışmalarında birçok ödül almıştır. 

Gifsad ( Gaziantep İpekyolu Fotoğraf Sanatı ) derneği kurucu üyesidir. Upi ve Fiap üyesidir. Fotoğraf tutkusu Murat Azaklı Fotoğraf Malzemeleri satış mağazası ile iş yaşamına dönmüştür.