GPU Hakkında Bilgi

GPU Hakkında

Kısa adı GPU’nun İngilizce açılımı “Global Photographic Union” u Türkçe karşılığını olarak “Küresel Fotoğraf Birliği” olarak tanımlayabiliriz. 

GPU kendisini tanımlarken öncelikle belirttiği konu bu birliğin fotoğrafçıların ülkelerinde veya şehirlerinde düzenli olarak katıldığı “dernek/klüp” veya federasyon yapılanması ile alakalı bir yapı olmadığıdır. 

GPU, fotoğraf sanatının kültürel alışverişe izin verdiği ve teşvik ettiği gerçek bir uluslararası organizasyonda yer almak isteyen bireysel fotoğrafçılar için oluşturulmuştur.

Nasıl Üye Olunur ?

Şu linke tıkladığınızda https://www.gpuphoto.com/register size ücret karşılığı yıllık yada üç yıllık seçenekleri sunulacaktır. İşlemleri takip ederek üye olabilirisiniz.

Web sayfa adresi nedir ?

GPU’nun bir çok bilgisine ulaşacağınız web adresi https://www.gpuphoto.com dur.

Türkiye Temsilcisi Kimdir? İletişim Bilgileri

GPU’nun bir çok ülkede “Ülke Temsilcisi” sistemi yürütür Türkiye Ülke Temsilcisi şu an Dr. Sefa Ulukan’dır. Kendisine bu konu ile ilgili [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.

GPU unvanları nelerdir, nasıl alınır?

Bireysel başarılarınıza yönelik olarak GPU üç tür unvan vermektedir. 

Bunlardan birincisi Türkçe “Taç” olarak tercüme edeceğimiz “Crown” unvanlarıdır. Bu unvanlar fotoğrafçının uluslararası yarışmalardan topladığı sergileme, ödüllerden alınan puanlarla belirlenir. Beş seviyesi bulunan bu unvan grubu için detaylı bilgiye https://www.gpuphoto.com/apply-for-distinction linkinden ulaşabilirsiniz.

İkinci tür GPU unvanı “VIP –Very Important Photos”, burada Taç sisteminin aksine otomatik olarak alınan bir unvan değildir. Beş derecesi bulunan bu unvanda uluslararası yarışmalarda aldığınız birincilik, altın madalya, en iyi fotoğraf ödülleri temel alınarak başvuru yapılır. Detaylı bilgiye https://www.gpuphoto.com/apply-for-vip-distinction den ulaşabilirsiniz.

Üçüncü tür GPU unvanı ise 10 değişik konu üzerinden yapacağınız portfolio başvurunuzun kabul edilmesi durumunda sıra ile verilen “APRODITE, HERMES ve ZEUS” unvanlarıdır. Bu konu ile ilgili detaylı bilgiye https://www.gpuphoto.com/apply-for-title-distinction linkinden ulaşabilirsiniz.

Yarışmaya GPU desteği nasıl alınır?

Dünya genelinde çok sayıda fotoğrafçının üye olduğu GPU uluslararası fotoğraf yarışmalarına “destek numarası” ve “madalyalar” vermektedir. Bu destek numarası GPU unvan başvurularında önem teşkil ettiğinden birçok katılımcı yarışmanın GPU desteği alıp almadığına bakmaktadırlar. Düzenlemek istediğiniz yarışmanızın İngilizce kurallarını belirledikten sonra GPU onayı için https://www.gpuphoto.com/salons-with-gpu-license/apply-for-a-gpu-license linkine tıklayarak aşama aşama bilgileri doldurunuz. Burada yapacağınız yarışmanın kategori sayısına göre madalya talebinde ücreti karşılığında bulunabilirsiniz. Bilgiler kontrol edildikten sonra verilecek onay sonrası sistem sizi ödeme planına yönlendirir. Yarışmanız onay aldıktan sonra GPU üyelerine düzenli bilgilendirilen GPU Onaylı Yarışma listesinde yayınlanır.