Bir Fotoğraf Duayenini kaybettik.

Değerli Dostlarımız, 

Federasyonun oluşturulmasında uzun yıllar emek harcamış, fotoğraf ustası ve hocası, birçok derneğimizin kurucusu, onursal üyesi, TFSF Şükran Ödülü sahibi çok değerli Prof. Mehmet Bayhan’nın ani vefatını üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız. 

Ailesine, üyesi olduğu tüm derneklere ve geride kalan tüm sevenlerine baş sağlığı ve sabırlar diliyoruz.

Cenaze töreni ile bilgiler ailesi tarafından açıklanacaktır.

Fotoğraf camiasının başı sağ olsun.

TFSF Yönetim Kurulu

...

Prof. Mehmet BAYHAN

1940 Malatya doğumlu. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi, Y. Mimarlık Bölümü mezunu. Fotoğraf dalında Sanatta Yeterlik ve fotoğraf çalışmalarında yoğunlaştı. O zamanki tek derneğin başkanlığını üstlendi (İFSAK - 1976), ulusal ve uluslararası yaygın çalışmaların başlatılması için çaba gösterdi. Federasyona giden yolda ilk adımları attı, dernekler birliğini oluşturdu. Yüksek eğitimde ilk fotoğraf biriminin kurucularından ve ilk tam gün elemanı oldu (1978).Fotoğraf ana sanat dalında Prof. unvanı alan ilk kişidir. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Fotoğraf Programı’nı kurdu ve yürütücülüğünü üstlendi (1989).Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Fotoğrafçılık Araştırma ve Uygulama Merkezi’ni kurdu ve müdürlüğünü üstlendi (1992). Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi kurucu dekanlığına atandı (1998).Pek çok ulusal ve uluslararası çalışmanın hazırlanmasına öncülük etti. 200 makalesi yayınlandı. Yurt içi ve dışı pek çok çalışma düzenledi. Kırka yakın katalog, albüm, kitap hazırladı. Yurt içinde ve dışında ödüller aldı (21 ülkeden 34 ödül).1979’da Türkiye’nin ilk uluslararası fotoğraf yarışmasını düzenlemiş, o zamandan bu yana ulusallar yanında çok sayıda uluslararası çalışma hazırlamış, FIAP’ın üç biyenalinin Türkiye’de yapılmasını sağlamış, ortak yayınlar hazırlamıştır. Türkiye FIAP temsilciliğini yürüttüğü dönemde FIAP Biyenallerinde mansiyonlar, bronz-gümüş-altın madalyalar ve FIAP Dünya Kupası alındı.1987’de Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörlük Altın Madalyası verildi.1997’de FIAP (Federation Internationale de l’Art Photographique) HonEFIAP unvanı verildi. Japonya, Bulgaristan, Avusturya, Pakistan ve Romanya’dan onur üyelikleri verildi. Fransa’dan “Chevalier de l’Ordre des Palmes Academiques” nişanı verildi. (Fransa Sanat ve Edebiyat Liyakat Nişanı).

Beş ansiklopedide adına yer verildi.

İFSAK başkanlığı, İstanbul FOTOGEN derneği kurucusu ve onursal üyeliği, İstanbul ANAFOD derneğinin Onursal üyeliği gibi birçok fotoğraf derneğinde aktif rol oynamıştır.

Tüm bunların yanında, Türkiye’de fotoğraf örgütlenmesinde ve TFSF’nin oluşmasında üstlendiği öncü rol ve emekleri nedeniyle kendisine “2019 TFSF ŞÜKRAN ÖDÜLÜ“ ne layık görülmüş ve 2019-2020 TFSF Etkinlik yılı Prof.Mehmet Bayhan adına gerçekleştirilmiştir.

Saygı, sevgi ile anıyor, ailesine ve sevenlerine sabırlar diliyoruz.